Jelöljük ki a leendő boltív helyét alapozással. Ezt később el fogjuk tüntetni, úgyhogy teljesen mindegy, milyen típusú lábazatot választasz. A lényeg, hogy páratlan számú legyen a hosszúsága, én a tutorialban 7 egység hosszú boltívet készítek, de lehet kísérletezni szélesebb és keskenyebb változattal is.
Ezután megépítjük a leendő ház alapozását is, egy tetszőleges méretű belső udvart hagyva a leendő boltív mögött (miután a boltív helyéről az alapozást el fogjuk tüntetni, itt be tudnak majd menni a simek - én kocsibeállót terveztem ide, de sajnos későn vettem észre hogy nem lehet utólag kiegyengetni a talajt, így nem jött össze, de érdemes lehet megpróbálni). Hogy megkülömböztessük a boltív helyét a ház falától, eltérő színű padlóval borítottam be az alapozást, és ugyanígy alatta a földet is.
Kezdődhet az építkezés! Megépítjük a ház külső falait, elkerítve a belső udvart, és befalazva a boltív helyét.
Ugyanígy egy emelettel feljebb is. Magasabb házzal lehet próbálkozni, de minimálisan két szint szükséges.
Kezdődhet a boltív kialakítása! Beírjuk a boolprop constrainfloorelevation false kódot a CTRL+SHIFT+C billentyűk lenyomása után, és az alábbi ábrán megjelölt helyeken megemelgetjük a talajt a boltívnek szánt alapozás külső oldalán, a nyilak végén levő számmal jelölt egység magasságnyira. Természetesen ez csak egy példa, más értékekkel is lehet próbálkozni, a lényeg hogy a boltív szimmetrikus legyen.
Ha mindent jól scináltunk, valahogy így néz most ki az épület:
Menjünk fel a fölső szintre, és a tető boltívtól távolabbi sarkától indulva a talajegyengető eszközzel, simítsuk ki a ház tetejét:
A legalsó szinten lebontjuk boltív alól az alapozást:
Végezetül pedig beírjuk a boolprop constrainfloorelevation true kódot a terepmódosítási lehetőségek alapállapotba hozásához, eltávolítjuk a boltív alatt a jelölésül szolgáló padlóburkolatot, és a talajegyengető eszközzel szépen kisimítjuk a boltív alatt a földet:
Ezzel kész is a boltív. Egy dolog amire jó ha figyelsz az utolsó simítások során: a boltív mellett meg lesz törve a fal, így nem tanácsos egyenes vonalakkal, téglával, stb. dekorálni a falat, mert elég érdekesen fog kinézni:
Ehelyett egy szép, egyenletes festés ajánlott, bár a belső udvaron nem teljesen egyeznek a fényviszonyok, de ennyi talán belefér:
Most már nincs más hátra, mint fejezd be a házat saját ízlésed és fantáziád szerint.
|